Od dzisiaj (3 czerwca 2026 r.) obowiązują nowe przepisy dotyczące możliwości redukcji punktów karnych. Nadal raz na pół roku będzie można zmniejszyć liczbę punktów karnych o sześć – uczestnicząc w szkoleniu dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Nie będzie można redukować jedynie punktów nałożonych za najpoważniejsze naruszenia.
Pełna lista wykroczeń, za które nie będzie można skasować punktów, znajduje się pod linkiem:
– Znikła możliwość anulowania punktów karnych za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, spowodowanie wypadku lub kolizji, niebezpieczne wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz przekroczenie prędkości o więcej niż 30 kilometrów na godzinę – mówi Paweł Gurgul, dyr. Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. – Punkty nałożone za pozostałe wykroczenia nadal można anulować po odbyciu szkolenia.
W tarnowskim MORD nie spada zainteresowanie uczestnictwem w „Szkoleniu dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego”. Aktualnie również prowadzone są zapisy chętnych na kolejną edycję. Jednodniowe szkolenie zakłada udział w wykładach prowadzonych przez policjanta z wydziału ruchu drogowego i psychologa ruchu drogowego, a także ćwiczenia praktyczne (hamowanie awaryjne) odbywające się pod okiem egzaminatora. W kursie może uczestniczyć maksymalnie 15 osób. Koszt wynosi 1000 zł.